Přepětí je napětí, které svou velikostí převyšuje amplitudu jmenovitého napětí. Přepětí se liší velikostí, průběhem a příčinou (původem) svého vzniku. Obdobná definice říká, že přepětí je stav, kdy je mezi vodiči (svorkami) napětí vyšší, než tam má být. A v důsledku přepětí může například zhořet izolace, může dojít ke zkratu aj. vybavení jističe. V domovních elektroinstalacích se může přepětí objevit například v důsledku poruchy v distribuční síti či rozvodech, v důsledku úderu blesku a podobně. Jedinou prevencí je Přepěťová ochrana. Tedy kromě připojištění, jelikož pojistné smlouvy většinou ve standardu škody způsobené přepětím nezahrnují.Čili přepětí je napětí, které přesahuje nejvyšší hodnotu provozního napětí v elektrickém obvodu.
Přepětí rozpoznáváme vnitřní (provozní) a vnější (atmosférické). Podle časového průběhu pak přepětí trvalé (střídavé přepětí síťové frekvence a konstantní efektivní hodnoty), dočasné (střídavé přepětí síťové frekvence a doby trvání od 0,03 do 3600 s), přechodné (přepětí trvající několik milisekund nebo méně, které má tlumený oscilační nebo impulzní průběh) a kombinované (přepětí vzniklé výskytem dvou a více druhů přepětí).
Jednou z příčin vzniku provozních přepětí jsou přechodné děje, mezi které patří přechodné děje při poruchových stavech, zejména při zkratech a zemních spojeních, přechodné děje vzniklé při spínání a vypínání a přechodné děje při náhlé ztrátě zatížení (tzv. dynamické přepětí).

Jak se bránit proti přepětí?
Rozsah a způsob ochrany před přepětím je plně na rozhodnutí spotřebitele. Jinak si bude chránit své zařízení člověk, který vlastní starý televizor a rádio, jinak odborník, který chrání drahou techniku. V každém případě je ale vždy třeba obrátit se na odbornou elektroinstalační firmu, případně projektanta, kteří za návrh ochrany před přepětím a její realizaci odpovídají.
Ochranných přípravků a modulů proti vlivům přepětí se vyrábí desítky typů. Jde o nejrůznější konstrukce v mnoha cenových relacích. Tato zařízení jsou velmi rychlá, většinou jednoduchá, nabízena jsou však i zařízení složitější a vícestupňová. Tyto ochrany nazýváme různě: bleskosvody, zemnící lana, svodiče přepětí, ochranná jiskřiště, průrazky, bleskojistky, přepěťové jističe, polovodičové prvky apod.
Z hlediska přepětí jsou nejnebezpečnější blesky, které způsobí každoročně na našem území tisíce škod. V důsledku bleskem způsobeného přepětí může dojít dokonce k požárům. Nejčastěji postiženými předměty po bouřce přitom bývá domácí elektronika, elektrospotřebiče a komunikační technika. Jako ochranu lze například instalovat takzvaný prodlužovací filtr, na který se připojí veškerá domácí elektronika, ale i set-top box a telefonní linka.

Přepětí
Události po úderu blesku, které jsou nahlašovány klienty pojišťoven, mají z 90 procent původ právě v přepětí způsobeném úderem blesku někde v okolí. Pouze minimum lidí je však na přepětí pojištěno a jen málokdo ví, zda zničení spotřebičů nepřímým účinkem blesku, které je za bouřky nejpravděpodobnější, je ve smlouvě vůbec obsaženo.